Snovi se mogu kontrolisati barem do tačke u kojoj sanjate ne loše, već dobre stvari. Evo 8 stvari koje mogu uticati na vaš san.
Nekoliko sati sna
Nedostatak sna može izazvati vaše snove. Lišavanje sna noć ili dve (ili više) može učiniti delove vašeg mozga mnogo aktivnijim kada konačno uđete u REM san. Verovatno ćete imati živopisnije snove ako ste imali nekoliko nemirnih noći. Takođe je veća verovatnoća da ćete zapamtiti ove snove.
Trudnoća
Trudnoća je takođe katalizator za živopisne snove. Povećana proizvodnja hormona utiče na način na koji vaš mozak obrađuje misli i emocije. To često dovodi do snova koji vas mogu razbuditi i snova koje ćete pamtiti.
Depresija
Poremećaji mentalnog zdravlja kao što su depresija i anksioznost, kao i bipolarni poremećaj i druga stanja povezana sa raspoloženjem, mogu izazvati intenzivne i ponekad uznemirujuće ili negativne snove i noćne more. Lekovi za ova stanja, uključujući antidepresive i antipsihotike, takođe su povezani sa većim rizikom od noćnih mora.
Hrana
Ako ste jeli previše ili previše hrane tokom dana i osećate se siti, to može pogoršati vaš san, čineći ga lakšim i dužim da budete u REM fazi. Kada vam je stomak težak, veća je verovatnoća da ćete imati negativne snove, a takođe je veća verovatnoća da ćete zapamtiti te snove i čak se probuditi iz njih.
Fizička aktivnost
Kao što kratak san ili nedostatak sna dovodi do živih i intenzivnih snova, tako je miran i dubok san lišen snova, tačnije prijatni su, neće vas probuditi i nećete ih se sećati. Dobar način da bolje spavate je vežbanje ujutru. Trčanje ili druge kardio vežbe pre ručka pomažu vam da brže zaspite uveče i da zaspite dublje. To je obično razlog zašto sportisti imaju vrlo kratke REM faze spavanja.
Stres
Stres, problemi u toku dana, ljutnja su sve negativne emocije zbog kojih vaš mozak radi punom brzinom, čak i kada spavate. Zbog toga često nemirno spavate, imate neprijatne snove, budite se itd.
Neudoban krevet
Ako vam je dušek previše tvrd ili premekan, ako škripi i budi vas, ili ako vam je nešto drugo u krevetu u kojem spavate neprijatno, to može biti razlog da se noću mnogo bacate, budite i pada u REM fazu spavanja. Shodno tome, sa takvim nemirnim snom, vrlo je verovatno da će i vaši snovi biti neprijatni.
Alkohol
Možda mislite da vam alkohol čak može pomoći da zaspite, ali prevarili biste se. Može vam pomoći da zaspite veoma brzo, ali vaš dubok san će trajati samo oko dva sata, nakon čega je šansa da se često budite i spavate lagano i nemirno veoma velika. Alkohol čini nemirnim, pa otuda i neprijatni snovi noću.